ראיון עם מנכ"ל מכללת מגמות, דודי פריד

ראיון עם מנכ"ל מכללת מגמות, דודי פריד

 דודי, ספר לנו איך הגעת לתחום שוק ההון?


בתחילת דרכי, התחלתי להשקיע ולסחור בבורסה כבר בגיל 17, בשנת 1990. התחום של שוק ההון מאוד עניין אותי. החל מפעילות החברות הבורסאיות, ההתרחשויות שיש סביב פרסומי דוחות החברות, הספקולציות שהניעו את שערי המניות וכו'. לאחר שיחרורי מצה"ל התחלתי ללמוד כלכלה ומנהל עסקים ובו זמנית התחלתי לסחור בבורסה. גם בתחום לימודי שוק ההון התעניינתי. התחלתי את דרכי כסוחר-דילר בבית השקעות בצפון, עבדתי קשה, הוכחתי את עצמי ויחד עם שני שותפים החלטנו לפתוח חברה לניהול תיקים בשוק ההון, כשאני משמש כדילר הראשי בחברה.

כיצד הגעת לתפקיד מנכ"ל מכללת מגמות?
בהמשך דרכי הכרתי את מאיר ברק, אשר פתח בפני את האפשרות להכיר את שוק ההון לעומק ובעיקר את הבורסה האמריקאית ולסחור בה בהצלחה. 
במסגרת החברה שהקים מאיר ברק, טריידנט, נהייתי מרצה ללימודי שוק ההון ואנליסט של טריידנט ובהמשך גם ניהלתי בהצלחה את הסניף המקומי של מכללת טריידנט. ב 2012 רכשה טריידנט ביחד עם החברה הציבורית, קו מנחה (המחזיקה את אתר bizportal.co.il) את מכללת מגמות ומאז מוניתי לנהל את המכללה. אני מאד נהנה מהתפקיד ובכלל מתחום לימודי שוק ההון.

מהם 5 היתרונות הבולטים של מכללת מגמות על פני מכללות אחרות המלמות את שוק ההון?
מכללת מגמות נחשבת כיום למובילה ולמתקדמת ביותר מבין כל המכללות העוסקות בתחום לימודי שוק ההון והבורסה.

להלן 5 היתרונות הבולטים של מכללת מגמות:
  • המרצים הטובים ביותר - מיטב המרצים המובילים בשוק ההון, הבורסה והנדל"ן מלמדים במכללת מגמות. ובהם: מאיר ברק, אייל גורביץ', שלמה קופר, דני שוורץ, וחזי זקן - הייחוד במרצים האלה הוא בכך, שהם מומחים ועוסקים בתחום בו הם מלמדים.
  • הקורסים המקצועיים ביותר - הקורסים אותם אנחנו מעבירים, נחשבים לקורסים המתקדמים והמקצועיים ביותר במדינת ישראל. לכל קורס יש מטרה ברורה והיא טובת התלמיד ויצירת הערך המקסימאלי לתלמיד. בין הקורסים ניתן למצוא את קורס המסחר במניות, קורס הניתוח הטכני, קורס השקעות וייזום נדל"ן, קורס הטופטריידר.
  • הליווי המתקדם ביותר - במכללת מגמות התלמיד מקבל מעטפת שלמה של ליווי מקצועי, כך שלא מדובר בקורס העומד בפני עצמו, אלא בעוד מספר כלים מקצועיים אשר ילווי את התלמיד בשוק ההון גם לאחר הקורס. בין הכלים המקצועיים ניתן למצוא את: שירות האיתותים, חדר המסחר האינטרנטי, מועדון המשקיעים, מערכות מסחר מתקדמות.
  •  
  • סדנאות כלליות להעשרת הידע - במסגרת המכללה, אנחנו מעבירים סדנאות שונות, מתחום שוק ההון ומחוצה לו, לטובת העשרת הידע של התלמיד. בין הסדנאות ניתן למצוא את תחום כלכלת המשפחה, החסכון הפנסיוני, אימון מנטאלי, הפורום הכלכלי.
  • צוות עובדי המכללה - לרשות התלמידים עומד צוות יועצי לימודים, קשרי לקוחות, תפעול, הדרכה ואנליסטים המיועד מצד אחד, לעזור ללקוח למצוא את מסלול הלימודים הנכון עבורו ומצד שני, להבטיח כי התלמיד יזכה למירב תשומת הלב במהלך הלימודים לטובת הצלחתו.

מהם הקורסים היותר מבוקשים במכללת מגמות?
מכללת מגמות עוסקת בתחומים רבים של קורסים והכשרות בשוק ההון. הקורסים לניתוח טכני, מסחר במניות וטופ טריידר יחד עם הקורס למסחר באופציות מעו"ף הם בהחלט, המבוקשים ביותר. לאחרונה פתחנו במסלול לימודים ועבודה בשוק ההון שהפך מאד מבוקש באופן מיידי.

כיצד ניתן בעצם להגדיל את ההכנסה באמצעות המסחר במניות?
התהליך לא מסובך ועשוי להתאים לכל אחד. בתור התחלה אדגיש, כי אין צורך בידע מוקדם!
המטרה שלנו צריכה להיות יצירת הכנסה שיטתית. כיצד עושים זאת נכון?

ההתחלה - קורס המסחר במניות. 
במסגרת קורס זה, שמתקיים בכל הסניפים שלנו בפריסה ארצית, תוכל ללמוד מהתחלה, כיצד פועלת הבורסה,
מי השחקנים הראשיים, איך נקבע שער מניה וכו'

בהמשך הקורס תלמד כיצד לזהות מניה נכונה, היכן צריך לרכוש אותה וכיצד מנהלים אותה.
לנהל מניה זה אומר מצד אחד מתי מממשים רווח, ומתי יוצאים מהמניה בהפסד מוגדר מראש.

אז איך מייצרים מזה הכנסה? אם קונים מניה בשער מסויים ומוכרים אותה לאחר מכן,
בשער גבוה יותר, נוצר לנו כמובן רווח.. אבל איך מייצרים רווח שיטתי לאורך זמן?
הרי בחלק מהעסקאות אנחנו מפסידים..

פה נכנסת המילה "תוחלת" לעניינים. על מנת לייצר תוחלת חיובית לאורך זמן,
יש צורך בשני תנאים מאד ברורים:
הראשון הוא לדאוג שרוב העסקאות יהיו רווחיות. (לצורך הענין, גם 60% יספיקו לי)
השני הוא לדאוג שבעסקאות הרווחיות, נרוויח יותר מאשר ההפסד בעסקאות השליליות.

אם שני התנאים מתקיימים נוצרת תוחלת חיובית. תוחלת חיובית מתורגמת להכנסה שיטתית.
אם נקפיד לסחור מידי חודש ולייצר תחולת חיובית, נוכל לייצר לעצמנו הכנסה שיטתית.

 

דודי פריד
דודי פריד

"מול אנשים שמרוויחים מהר מדי יש תמרור אזהרה גדול"

ראיון עם דודי פריד מתוך אתר גלובס - לחץ כאן

איך היית מאפיין את הנרשמים?
למכללת מגמות מגיעים תלמידים מכל גווני האוכלוסיה המעוניינים בלימודי שוק ההון והבורסה. הרוב אמנם גברים אך קיימת עליה גדולה באחוז ההרשמה של הנשים, שהוא פלח מאד חשוב באוכלוסיה כמובן. רוב הנרשמים הם בגילאי 25-45 ורובם חסרי רקע בשוק ההון כשמניסיוני האישי, ככל שהתלמיד מגיע ללא רקע או נסיון קודם בשוק ההון, כך סיכוייו להצליח גדלים יותר.

מהם האתגרים בפניהם אתה עומד כמנכ"ל מכללת מגמות?
כמנכ"ל מכללה העוסקת בשוק ההון, ניצבים בפני לא מעט אתגרים לכל אורך עבודתי.
אחד האתגרים החשובים ביותר הוא הצלחת התלמידים! אין יום שבו אני לא דואג לשפר את חומרי הלימוד והליווי המקצועי לטובת התלמידים, על מנת שיצליחו בדרכם בשוק ההון. אין זה סוד כי לא מעט מאותם אלה העוסקים בשוק ההון נכשלים פעם אחר פעם. זה בעיקר נובע מחוסר ידע בתחום. זו הסיבה ששמתי כמטרה לדאוג לכך שכל תלמיד ותלמיד היוצא מהמכללה בדרכו לעסוק בתחום הבורסה, הנדל"ן ובכלל שוק ההון - יצליח בדרכו.

דבר נוסף - הצלחת המכללה מהבחינה העסקית. מכללת מגמות היתה הראשונה להניח את יסודות החינוך הפיננסי לקהל הרחב במדינת ישראל. בשנים האחרונות קמו, מן הסתם, מכללות נוספות העוסקות בכך. כמובן שרמת המקצועית רחוקה מזו של מכללת מגמות בעיקר בכל הקשור ללימודי שוק ההון, אך יחד עם זאת, לקוחות רבים אינם מודעים לכך ומכאן המאמץ הגדול שלנו להעביר מסר זה לכלל המתעניינים בלימודי שוק ההון והבורסה בפרט.

מה עדיף לסוחר מתחיל – מסחר לטווח קצר או לטווח ארוך? ומדוע?
לסוחר ובוודאי שלסוחר מתחיל וחסר רקע בשוק ההון, עדיף להתחיל במסחר לטווח קצר מאחר ותחום זה, אולי בניגוד לדעה הרווחת, הרבה פחות מסוכן בהשוואה להשקעות ארוכות טווח, שם חווים המשקיעים, לא פעם, הפסדים ניכרים. לסוחר מתחיל הלומד את השיטה קל יותר ליישם את שיטת המסחר לטווח קצר. במיוחד במצב בו שוק ההון והבורסה נעים בתנודתיות גבוהה לאחרונה.

מדוע רוב המשקיעים נכשלים בתחילת דרכם?
הרבה הסוחרים נכשלים בתחילת דרכם בעיקר על רקע חוסר המשמעת העצמית שלהם ובחוסר ידע בשוק ההון. על מנת להצליח בתחום המסחר במניות יש לגלות הרבה אופי, משמעת עצמית ונחישות וכמובן לימודים מקצועיים. לרוב האנשים נדמה שחסרים התכונות האלה על מנת להצליח. בקורסים, שאנו מקיימים במכללת מגמות, אנו נותנים דגש גם על הנושא המנטאלי, המהווה חלק בלתי נפרד מתחום המסחר במניות וההצלחה בשוק ההון.

איך אתם משלבים קידמה טכנולוגית בקורסים?
על מנת להצליח בלימודי מסחר, לא מספיק לימוד פרונטאלי בלבד. לכן הקמנו ופיתחנו חבילה טכנולוגית ומקצועית מלאה לטובת התלמידים:

• הכיתות שלנו ממוחשבות. כל תלמיד יושב מול עמדת מסחר בזמן אמת הכולל שני מסכים ומתרגל את המסחר בזמן אמת, בתחילה בתירגול דמו כמובן.
• מכללת מגמות מפעילה שירות לסוחרים הכולל חדר מסחר אינטרנטי והוא מאפשר לכל תלמיד וסוחר להצטרף למספר אנליסטים המובילים בזמן אמת וללמוד מהם, איך מקבלים החלטות בבורסה וכיו"ב
• כל תלמיד מקבל תוכנת מסחר במצב דמו עם כסף וירטואלי העוזר לסוחר לתרגל את המסחר בזמן אמת בבורסה.

האם מכללת מגמות עדיפה על פני מוסדות אחרים ללימודי שוק ההון?
מכללת מגמות עדיפה על כל מוסד ללימודי שוק ההון. מכללת מגמות מהווה זרוע ההדרכה של קבוצת קו מנחה ומהווה חלק גדול מקבוצה זו המובילה בשוק ההון במדינת ישראל. למכללת מגמות המרצים הטובים ביותר. המשותף לכולם הוא עצם העובדה שהמרצים פעילים בתחום אותו הם גם מלמדים ובו הם גם פועלים. בנוסף והכי חשוב, התלמידים זוכים ליחס אישי, ולליווי מקצועי לאורך כל הדרך. המטרה שלנו היא להפוך את התלמידים לסוחרים מצליחים.

איך אתה מציע לבוגר מכללת מגמות להתקדם בשוק העבודה עם סיום הלימודים?
כיום, אחד הדברים החשובים למעסיקים מתחום שוק ההון ובכלל הוא הנסיון המעשי. זו אחת הסיבות לכך שלתלמיד עדיף להגיע דווקא למכללת מגמות. בצד הרמה המקצועית הגבוהה יש גם תרגול מעשי, הגורם לאותו תלמיד לסיים גם עם תעודה מכובדת מהמכללה הכי מוכרת במדינת ישראל ללימודי שוק ההון וגם עם נסיון מעשי אותו צבר במהלך הקורס.
אם אותו תלמיד יבקש גם לעסוק בשוק העבודה בתחום שוק ההון, אני בטוח שעצם העובדה, שלמד במכללת מגמות וגם התנסה בצורה מעשית יקנו לו יתרון רב בבואו לתמודד על תפקיד זה או אחר בתחום שוק ההון.
בתי ההשקעות הגדולים במדינת ישראל מכשירים את עובדיהם במכללת מגמות. הם מודעים לרמה המקצועית הנהודגה במכללה ואין לי ספק כי דבר זה יעמוד לנגד עינהם של המעסיקים בבואם לבחון אפשרות לצרף מועמד זה או אחר.

איך לדעתך, ניתן לעצור את התייבשות הבורסה בת"א?
כדי לעצור את התייבשות הבורסה בתל אביב, יש לייצר כמה דברים, שיגרום לסוחרים ולמשקיעים לחזור ולסחור בתל אביב.
• אפשרות לסחור במניות בשורטים בצורה מהירה ונכונה (ללא הצורך לעבור בטלפון לבנק)
• להוריד את עמלות המסחר ולאפשר להן מסחר ישיר.
• פקודות מתקדמות – פקודות הגבלת הפסד - סטופ, קניה בשער גבוה.
• הגדלת הנזילות – יש להקים גופים מקצועיים, שתפקידם להגדלת הנזילות.
• הורדת חסמים – לגרום להורדת מינימום סכום לעסקה וכו'
• השיפורים טכנולוגיים – ההצלחה לסחור בצורה קלה ויעילה מכל מקום ובכל זמן.

מה אתה הכי אוהב בעבודתך?
בנוסף לעובדה שאני מנהל את המכללה, אני מרצה בקורסים לשוק ההון והמסחר במניות. אחד הדברים האהובים עלי בעבודה שלי, הוא הקשר עם התלמידים. אני אוהב מאוד ללמד, לראות כיצד התלמידים מתפתחים ומצליחים בשוק ההון בכלל ובבורסה בפרט.

אם לא היית בוחר בשוק ההון באיזה תחום אחר היית בוחר ומצליח?
הדבר שאותו אני הכי אוהב לעשות הוא תחום החינוך וההדרכה. הקניית הידע לאנשים היא אחד הדברים החשובים בעולמנו. אם לא בתחום שוק ההון אני בטוח שדרכי היתה מגיעה בסופו של דבר לחינוך אנשים, בתחום זה או אחר. חינוך הקהל הרחב טבוע בי.

 למידע נוסף - השאר פרטיך כאן
מאשר/ת קבלת מידע ממכללת מגמות
שלח